Jeśli odczuwasz wzdęcia, ból brzucha lub nagle tracisz na wadze, mogą to być oznaki problemów z trzustką. Choroby tego narządu, takie jak ostre i przewlekłe zapalenie oraz nowotwory, często rozwijają się bez wyraźnych objawów, co znacznie utrudnia ich wczesne rozpoznanie.Według naukowców jednym ze sposobów na walkę z ostrym zapaleniem trzustki jest witamina B12. Im wyższy jest poziom tej witaminy, tym niższe ryzyko rozwoju choroby.
Rak trzustki to jeden z najbardziej bolesnych raków. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo trudne, ponieważ objawy pojawiają się, gdy zaatakuje inne narządy. Czas jest jednak niezwykle ważny. Tych objawów nie należy więc bagatelizować.Nowotwór trzustki rozwija się w wyniku niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie tego narządu. Co ciekawe, choć stanowi tylko 3% wszystkich nowotworów złośliwych, jest jedną z najczęściej doprowadzających do zgonu chorób nowotworowych.
Choroby trzustki można rozpoznać między innymi po oczach, a dokładnie po zabarwieniu białek na żółto. To pierwszy objaw, że z trzustką (lub wątrobą) dzieją się niepokojące rzeczy. Jak rozpoznać choroby trzustki?
Zlekceważenie symptomów chorej trzustki może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Bez prawidłowego działania tego narządu nie powstaną ani hormony, ani sok trzustkowy. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać chorą trzustkę, by móc w porę zareagować. Niewiele osób wie, że pierwsze objawy można zaobserwować na… twarzy. Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Wytwarza enzymy trawienne umożliwiające trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów i dostarcza je do jelita. Dodatkowo produkuje insulinę i glukagon, czyli hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Jej choroby mogą dawać różne objawy. Pierwszym krokiem do „diagnozy” jest dokładne przyjrzenie się sobie w lustrze.
Ze względu na późno pojawiające się objawy, choroby trzustki przez długi czas mogą pozostawać nierozpoznane -zwłaszcza nowotwór, który cechuje się wysoką śmiertelnością. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że schorzenia trzustki we wczesnym stadium rozwoju mogą dawać objawy skórne. Zaliczamy do nich nie tylko świąd, czy wysypkę. To zmęczenie, problemy z krążeniem czy ciężka choroba? Pewnie wiele osób zadaje sobie teraz to pytanie. Wyjaśniamy, na jakie objawy należy zwrócić uwagę.